VAIKIŠKI NAMELIAI

Kiekviena auganti asmenybė svajoja apie individualią erdvę, kurioje galėtų realizuoti savo norus ir svajones. Vaikų žaidimo nemeliuose – aikštelėse yra galimybės pasinaudoti mini namelio teikiamomis galimybėmis, kurios suteikia šansą viduje susikurti tokius svajonių namus, kokių mažasis nori. Dėl sandarumo ir aukštos kokybės medžiagų namelis puikiai pritaikytas prie lietuviško klimato, tad net ir žiemos metu ten galima apgyvendinti senių besmegenių šeimą. Autentiško stiliaus nameliai, tai ne tik puiki vieta vaikams leisti savo laisvą laiką, tačiau tuo pačiu ir prisidėti prie individualaus sodo stiliaus. Esant poreikiui namelį galima nesunkiai įstiklinti ir nutiesti elektrą, kad jame būtų galima naudotis visapusiškomis funkcijomis.

Kodėl mediena gali būti nelygi?

Impregnuotos žaidimų aikštelės bei nameliai yra gaminami iš natūralios, neapdorotos žaliavinės medienos ir skirti naudojimui lauke. Šio tipo medienai būdingi nelygumai, kartais nedideli įtrūkimai, gali pasitaikyti šakų ar būti nedidelis šiurkštumas, kuris nesudėtingai pašalinamas šlifavimo (švitriniu) popieriumi.

Kodėl gali atsirasti dervų?

Mūsų produktai gaminami iš natūralios, žaliavinės medienos, kuri yra neapdorota. Natūralioje medienoje,
ypatingai eglės ar pušies, dažnai išsiskiria sakai. Jie gali išsiskirti iškart arba po kurio laiko – tai visiškai normalu šio tipo medienai. Sakai sureagavę su impregnantu gali būti tamsios spalvos, šios išskyros medienos kokybei bei ilgaamžiškumui neturi jokios neigiamos įtakos. Susidariusias išskyras galima lengvai pašalinti mechaniniu būdu, pvz. naudojant peilį arba cheminiu būdu, naudojant spiritinio pagrindo valiklį.

Kodėl gali atsirasti pelėsio ploteliai?

Žaidimų aikštelės bei nameliai gaminami iš natūralios žaliavinės medienos, kuri yra impregnuojama . Medienos paviršiuje gali atsirasti įvairių išskyrų bei nedidelių pelėsinės kilmės dėmelių, jos atsiranda dėl impregnavimo metu esančios itin didelės drėgmės o taip pat išsiskiriant natūralioje medienoje esantiems sakams bei kitoms medžiagoms reaguojant su impregnantu. Pastačius namelį ar žaidimų aikštelę leiskite medienai pilnai išdžiūti, ji pašviesės, o impregnanto ar pelėsinių dėmelių likučiai išnyks arba galėsite juos nesudėtingai nuvalyti spiritinio pagrindo valikliu. Neskubėkite dažyti medienos, leiskite jai pilnai išdžiūti, jei dažysite neišdžiūvusią medieną po kurio laiko gali atsirasti pelėsinės dėmelės. Šio tipo mediena yra pritaikyta naudojimui tik lauko sąlygomis, todėl jei planuojate namelį ar žaidimų aikštelę surinkinėti vėliau – medines dalis laikykite tik lauke arba itin gerai vėdinamoje patalpoje.

Kodėl paviršius gali būti šiurkštus?

Dar viena natūralios medienos ypatybė – ji gali būti šiek tiek šiurkšti ir nelygi. Nelygumai ir šiurkštumas yra vienas iš daugelio natūralios medienos ypatumų. Kadangi dauguma mūsų namelių yra gaminami iš žaliavinės, neapdorotos natūralios medienos, gali pasitaikyti nedidelių nelygumų ar šiurkščios medienos plotelių. Juos nesudėtingai galima pašalinti šlifavimo (švitrinio) popieriaus pagalba.

Kodėl medienoje gali būti įtrūkimai?

Natūrali, neapdorota žaliavinė mediena yra gyva ir nuolat kintanti priklausomai nuo aplinkos veiksnių. Lijant lietui mediena absorbuoja vandenį, o esant sausam orui – drėgmė išsiskiria iš medienos, todėl natūrali mediena nuolat kinta – plečiasi ir traukiasi. Dėl šios priežasties, tokio tipo medienoje dažnai atsiranda įžambiniai įtrūkimai – panašius procesus galite stebėti visuose statiniuose iš tokio tipo medienos, pvz. įvairiose medinėse pavėsinėse, rastiniuose nameliuose ir pan. Natūralioje medienoje tai dažnai pasitaikantis dalykas. Šio tipo įtrūkimai konstrukcijos tvirtumui neturi jokios reikšmingos įtakos, o jei jie atsiranda itin dideli – medines dalis pakeičiame naujomis. 

Kokiais dažais dažyti?

Medinius namelius ar žaidimų aikšteles galite dažyti bet kokiais Jūsų pasirinktais dažais, kurie tinkami medienai. Specialių reikalavimų nėra. Jei įsigijote namelį, kuris nėra impregnuotas, rekomenduotume rinktis
dažus su impregnantu arba atskirai impregnuoti prieš dažymo procesą. Tam, kad dažai gerai įsigertų į medieną bei spalva būtų sodri, rekomenduojame namelį dažyti bent 2 kartus – medieną padengus
pirmu dažų sluoksliu, leiskite dažams pradžiūti ir tuomet galite dažyti dar kartą.

Kaip pasirinkti laiptus

Ką reikia įvertinti renkantis

Ar laiptai bus patogūs ir saugūs? Atkreipkite dėmesį ne tik į laiptų konstrukciją (kuo paprastesni, be posūkių ir kitų įmantrybių, tuo saugesni), pakopos aukštį ir plotį, pagalvokite ir apie pakopos formą (su iškyšomis ar be, tiesiomis ar apvalintomis briaunomis, su popakopėmis (uždaro tipo) ar be jų), apie laiptinės apšvietimą

. Ar jie bus patikimi ir tvirti? Ar turėklai užtikrins lipančio jais žmogaus saugumą?

Kiek vietos galite skirti laiptams? Kokio dydžio (kokių matmenų) laiptus galite įsirengti?

Iš kokių medžiagų gaminsite laiptus? Reikia įvertinti ne tik pasirinktos medžiagos tvirtumą, bet ir jos priežiūros niuansus. Pavyzdžiui, medinius laiptus galima alyvuoti, tačiau tai reikės daryti gana dažnai.

Terminai 

Prieš pereinant prie laiptų konstrukcinių ypatybių aptarimo, reikėtų pateikti kai kurias apibrėžtis.

1. Laiptasija. Tai svarbiausias laikantysis laiptų elementas, kuris gali būti gaminamas iš įvairių medžiagų: dažniausiai iš medienos, metalo, kiek rečiau – iš betono. Laiptasija gali būti viena, montuojama centre (dažniausiai tai – metalinė arba betoninė sija), arba dvi lygiagrečios (dažniausiai medinės). Medinės laiptasijos dažniausiai būna dvejopos: pakopos šliejasi prie laiptasijos galine dalimi arba uždedamos ant specialių išpjovų sijoje. Laiptasijos turi laikyti visą laiptų ir jais lipančių žmonių svorį, todėl jos turi būti pakankamai storos, masyvios. Kadangi dažniausiai jų nematyti, laiptasijoms galima naudoti paprastesnę ir pigesnę medieną. Jeigu jos vis dėlto matomos, tai matomą dalį galima „apvilkti“ plonu geresnės medienos sluoksniu – įprastai ta pačia mediena, kaip ir pakopų. Laiptų konstrukcija. Terminai

2. Laiptų maršas. Dar vadinamas laiptatakiu. Tai vientisa laiptų dalis tarp dviejų aikštelių.

3. Laiptelis. Jo horizontalioji dalis vadinama pakopa, vertikalioji (jos gali ir nebūti) – popakope. Pakopa tvirtinama prie laiptasijos. Popakopė dengia tarpą tarp pakopų.

4. Turėklas (porankis). Laiptų saugumo elementas, skirtas prisilaikyti lipant. Kartu jis turi didelę estetinę reikšmę.

5. Baliustrada. Tai porankio jungiami stulpeliai (baliustros), sudarantys užtvarą.

6. Turėklų atramos. Jos dažniau vadinamos stulpeliais arba baliustromis. Šios konstrukcinės detalės montuojamos tarp laiptelio ir porankio. Sąvaržos. Specialios tvirtinimo detalės, kai laiptai montuojami sąvaržiniu būdu, o ne prie laiptasijų. Tai specialūs plieniniai varžtai, įsukami į sieną, o prie jų pritvirtinama pakopa.

 Konstrukcijų tipai. Patys paprasčiausi ir populiariausi – tiesūs vieno maršo laiptai. Tokie yra tinkamiausi montuojant laiptus savarankiškai. Kartais individualiame name tenka įrengti ne vieno, o dviejų ar daugiau maršų laiptus, atskirtus aikštelėmis. Antri pagal populiarumą – L raidės formos laiptai. Nei sraigtinių, nei spiralinių laiptų, jei nesate patyręs meistras, pačiam geriau nesiimti. Jų konstrukciniuose skaičiavimuose yra nemažai „povandeninių akmenų“. Be to, nors ir gražiai atrodo, yra mažiausiai patogūs ir nelabai saugūs, todėl dažniausiai įrengiami ten, kur dėl vietos stokos jokie kiti laiptai tiesiog netelpa.

Laiptai gali būti:

atviri (be popakopių): tokie atrodo lengvi ir grakštūs, juos lengva valyti, tačiau nėra labai saugūs, ypač jei namuose – maži vaikai;

uždari (popakopės dengia tarpus tarp pakopų): dažniausiai tai – tradicinės klasikinės architektūros ir sodybų pastatuose naudojamas laiptų tipas;

su posūkiu (laiptų pasisukimo vietose įrengiami trikampiai laipteliai): montuojami taupant vietą;

su aikštele (aikštelė skiria du laiptų maršus): prabangiausi, mat užima daug vietos. Labai patogūs laiptai, ypač jeigu jais naudojasi daugiau žmonių, taip pat nešant sunkius ar didelius daiktus. Vieni laiptai gali būti kelių konstrukcijos tipų – pavyzdžiui, ir aikštelė, ir posūkis. Vis dėlto estetiniu požiūriu tokių kombinacijų geriau vengti.

Tinkamiausia mediena

Laiptus gaminant vien iš medienos, labai svarbi šios medžiagos kokybė. Mediniai laiptai sunkūs, reaguoja į aplinkos temperatūrą ir drėgmę, todėl svarbu, kad jų mediena būtų tvirta, gerai išdžiovinta ir tinkamai apdorota. Dėl nekokybiškai išdžiovintos medienos laiptų konstrukcija ima deformuotis, atskiri elementai persikreipia, sutrūkinėja, sugadindami ir kitus elementus. Esant galimybei, bent jau laiptasijoms geriau rinktis klijuotinės medienos tašus. Taupant neretai žvalgomasi į pušies medieną. Nors ji gana pigi, bet yra neilgaamžė, nėra labai tvirta, greitai nusitrina briaunos. Laiptams rekomenduojama rinktis kietmedžius. Pavyzdžiui, maumedis dėl ypatingų sakų, bėgant laikui, įgerdamas drėgmę tik dar labiau kietėja ir tvirtėja. Uosis savo kietumu nedaug nusileidžia ąžuolui, tačiau yra pigesnis, todėl tai bene populiariausia laiptams naudojama mediena Lietuvoje. Ąžuolo, kedro, klevo, guobos ar riešutmedžio mediena kainuoja gerokai daugiau. Laiptų medieną geriausia derinti su kitais interjero elementais, pavyzdžiui, su grindų danga, langų rėmais, vidaus durimis ir baldais.

Naudingi patarimai apie medienos priežiūrą ir dengimą

Ar žinote, kaip ir kuo dengti medinius paviršius, kokia jiems reikalinga priežiūra ir kada kuris būdas naudingesnis?

Sprendimas interjere naudoti medinius paviršius – geras pasirinkimas, tačiau natūralus medis su laiku gali atrodyti vis mažiau patrauklus, neestetiškas, tad būtina pasirūpinti tinkamu medinio paviršiaus padengimu. Yra keli skirtingi būdai, kuriais verta dengti medinius paviršius.

Dengimas alyva

Alyva yra ypač populiarus pasirinkimas saugant medieną nuo išorinių pavojų. Alyvuojamos ir vidaus grindys, ir terasos lentos, ir mediniai sienų paviršiai, apdaila. Kai kurie žmonės į alyvą žiūri skeptiškai, nes prisimena senus laikus, bet verčiau pamiršti kas buvo anksčiau ir plačiau pasidomėti apie šiuolaikines alyvas, kurios vilioja dideliu spalvų asortimentų, galima išlaikyti natūralų medinių paviršių vaizdą – juk to dažniausiai ir siekiama renkantis medines grindis, sienas ar apdailos detales.

Dengti medinius paviršius alyva rekomenduojame tiems, kurie siekia sukurti jaukius, natūralius namus „arčiau gamtos“.

Lakavimas

Medinių paviršių lakavimas patrauklus tuo, jog tai suteikia ne tik gerą atsparumą išoriniams veiksniams kaip alyva, bet dar ir papildomai apsaugo nuo braižymosi. Tačiau lakas šiek tiek pakeičia natūralią medienos išvaizdą. Kokybiški, ekologiški medienos lakai suteikia galimybę medinius paviršius išlaikyti kuo natūralesnius ir tuo pat metu suteikia galimybę eksperimentuoti: daugiau blizgumo, ryškesni atspalviai, bet svarbiausia – puiki apsauga.

Lakuoti rekomenduojame tuos paviršius, kuriems teks didesnė rizika, pavyzdžiui, medinės grindys vaikų kambaryje ar koridoriuje, apsauginės medinės sienelės ir kt.

Vaškavimas

Jei kurį laiką buvo manoma, jog vaškavimas – sudėtingas ir nepatogus, tai šiandien situacija keičiasi. Vaškavimas tampa paprastas, nesudėtingas procesas, labai primenantis dažymą. Skystos masės pavidalo vaškas voleliu dengiamas ant medinio paviršiaus – tai viskas. Nebereikalinga jokia speciali ir brangi technika bei jokio sunkaus darbo. Svarbiausia vaškuojant yra tolygiai paskirstyti vašką. Įprasta manyti, jog vaškuoti paviršiai blizgūs, tačiau dabar galima sukurti ir matinius ar pusiau matinius paviršius.

Vaškuoti rekomenduojama grindis ir tuos medinius paviršius, kuriuos norite visuomet matyti lyg naujai įrengtus.

Nedengti paviršiai

Nedengti paviršiai – natūralumo simbolis, tačiau tai kur kas didesnė priežiūra ir trumpesnis tarnavimo laikas. Apie nedengtas grindis net neverta kalbėti, tuo tarpu kai kurios apdailos detalės gali būti vien tik iš natūralaus medžio ir be jokio lako, vaško ar alyvos. Tačiau tai negali būti paviršiai drėgnose patalpose, taip pat tose, kur drėgmė ar temperatūra yra nestabili – tai skatina greitas deformacijas.

Nedengtas medinis paviršius nėra geras pasirinkimas grindims, tačiau puikiai tinka sienų dangai ar dekoratyviniams elementams. Natūralaus, nedengto paviršiaus efektą padeda išlaikyti ir natūrali alyva, užpildanti medienos poras ir padidinanti jos atsparumą purvui nepakeičiant išvaizdos.

Priežiūra

Bet kokiai medžiagai reikalinga tinkamai priežiūra, o medis tikrai pasižymi reiklumu, net jei jis ir apsaugotas. Tiesa, apsaugotam medžiui priežiūra lengvesnė. Kad ir kurį metodą apsaugoti mediniams paviršiams pasirinksite, verčiau vengti ypač šlapio valymo, o neapsaugojus medienos papildomai ją valykite tik sausu būdu. Apstu įvairiausių priemonių vaškuotai, lakuotai, alyva teptai medienai, tad pamėginkite ir išsirinkite sau labiausiai patinkančią, efektyvią. Rekomenduojame išmėginti priemonę ant nedidelio plotelio ir įsitikinti, kad neatsiranda jokių pakitimų, o jos tepimui naudoti ne per šiurkščias šluostes.

Nepamirškite atnaujinti

Dažnai atlikus būsto remontą suslepiami visi įrankiai ir tikimasi, jog daugybę metų nereikės net plaktuko. Jei esate ekologijos, natūralaus interjero gerbėjai – Jums tai negalioja. Medinių paviršių apsaugos sluoksnį reikės atnaujinti jau po kurio laiko. Dažnumas priklauso ir nuo pačios medienos, ir nuo dengiančiosios medžiagos, ir nuo išorinių veiksnių. Grindys atnaujinimo prašo kur kas dažniau, medines sieneles įprastai naujinti tenka dvigubai rečiau, o kai kuriuos elementus – vos kas dešimtmetį. Dažniausiai atnaujinti tenka vaškuotą medieną, kiek rečiau – teptą alyvą, o lakuoti paviršiai Jūsų įsikišimo reikalauja mažiausiai.

Pasirinkti ekologišką ir jaukų sprendimą – medžio elementus interjere – tikrai puiku, tačiau siūlome nesirinkti spontaniškai, o įvertinti visus už ir prieš, pagalvoti, kuo apsaugosite medžio grožį, įvertinkite ir paviršiams kliūnančių išorinių veiksnių intensyvumą. Nepamirškite, jog visuomet galite kreiptis pagalbos į specialistus, kurie padės Jums išsirinkti – UAB „Riglosa“